נימוסים והליכות בגלישה

אז לקחתם על עצמכם משימה ללמוד לגלוש.

שמעתם שזה מגניב, זה בריא, זה גורם לכם לעשות ספורט ובמקביל לרכוש תחביב חדש שעליו תוכלו לספר לחבר’ה.

אין  צעד יותר מבורך מזה!

אבל עם הכיף והסטייל מגיעה גם האחריות, האחריות שלכם במים.

לפני הכל אחריות על עצמכם כגולשים וכמובן בגלל שלא מדובר בדיוק בספורט רגיל, אלא בספורט אקסטרים אחריות גם על הסובבים שלנו במים.

לפני שאתם מקפלים את הלישים ומחזירים את הגלשנים, אל דאגה לא מדובר בחוזה התחייבות, אלא בכמה חוקים פשוטים שאמורים לשמור על בטיחותכם ולדאוג שתמשיכו ליהנות מהתחביב החדש שלכם ולשמור על בטיחות הסובבים אתכם במים.

חוק #1: זכות הקדימה

הגולש הקרוב ביותר לפיק של הגל (נקודה בו הגל מתחיל להישבר), הוא/היא בעלי זכות קדימה על הגל. זה אומר, שבמידה ואתם רואים גולש היושב מימינכם חותר לאותו גל, יש להעיר את תשומת ליבו שאתם על הגל על מנת למנוע התנגשות. אין צורך לצרוח, אפשר להסתפק ב- “היי”.

ישנן כמה וריאציות לחוק זה:

אם מישהו כבר נמצא על הגל, אל תנסו להיכנס לגל מאוחר יותר, הכוונה היא בין הגולש לבין הקצף. כי אם הגולש יחליט לעשות קאט בק, הוא יכול לפגוע בכם וגם בו.

גלי A-Frame: כשמם כן, הם נראים בצורת האות A, מדובר בגל שהפיק שלו נשבר לשני כיוונים בו זמנית ומאפשר לגולש לקחת את הגל או לצד ימין או לצד שמאל. במידה ושני גולשים יושבים על פיק אחד ומגיע להם גל מסוג A FRAME, מומלץ להחליט ביניכם לאיזה כיון כל אחד ייקח אותו, כדי ששניכם תוכלו ליהנות מהגל מבלי להפריע אחד לשני ומי יודע אולי תרכשו חברים חדשים.

יש מקרה הפוך מהגל המושלם כמו A FRAME, שזה כשהגל נסגר משני הצדדים וזה מקרה מסוכן אם בכל צד מנוגד יש שני גולשים ושניהם רוכבים על הגל אחד לכיוונו של השני. זהו מתכון להתנגשות חזיתית ומאוד מסוכנת אם לא פועלים מהר.

במקרה כזה לשניכם יש זכות קדימה, אבל כמו בכביש, “עדיף להיות זהיר ולא צודק”. אני מאמינה שכל אחד צריך לקחת אחריות על עצמו ובמקרה כזה עדיף פשוט לוותר על הגל ולשנות את כיוון הגלישה לכיוון החוף וכך להתחמק מהתנגשות עם גולש שמגיע ממול.

חוק #2: אל תרדו גלים

זהו חוק בהמשך לחוק מספר 1, והחוק אולי אחד החשובים, במיוחד אם אתם מגיעים לחופים זרים ולא מוכרים ובהם יש חשיבות מאוד גדולה למושג “מקומיים”.

עכשיו שהבנת מה זה זכות קדימה, יהיה יותר קל להסביר מהי המשמעות של מושג “אל תרדו גלים”. זה אומר בעצם, שמישהו טופס את הגל או חותר כדי לתפוס אחד, ואני פשוט מחליטה לזנק לאותו הגל שבעצם שייך לברנש שמשמאלי.

אז אין דבר יותר מעצבן, מתסכל והכי חשוב מסוכן מזה.  אני אתן לכם דוגמא מהחיים היומיומיים שלנו:

אתם מכירים את זה שהתמקמתם מול משחק מחשב האהוב עליכם או הסדרה האהובה עליכם, שחיכיתם לראות המון זמן, ולקח לכם כמה חודשים כדי להשיג את זה וביום שזה קרה עשיתם מזה ממש טקס:

שמתם את הבגדים הכי נוחים ונעימים, סידרתם לכם תאורה מתאימה לזה וקניתם את כל החטיפים האהובים עליכם. אבל פתאום, אמא שלכם פותחת את הדלת ואומרת שהיא הזמינה את הדודה של הסבתא ואת כל האחים שלה לארוחה ואתם פשוט חייבים להתייצב שם כי זה הדבר הכי חשוב לה בחיים ואם לא תעשו את זה תקבלו עונש ולא תוכלו לצאת מהבית שבועיים.

אז ככה זה מרגיש בדיוק – מבאס!!!!!!!

זה בדיוק מה שמרגיש גולש שירדו לו עכשיו גל, אז פעם הבאה שאתם עושים מהלך כזה, תחשבו שאתם הורסים לו את הכיף של החיים. לכן סופר חשוב להיות ערניים במים ולהסתכל לצדדים(ימינה ושמאלה) לפני שאתם מזנקים על גל, לפני הכל כדי למנוע פגיעה קטלנית ובנוסף כדי להיות בני אדם ולהתחשב באחרים.

אם בכל זאת עשיתם את זה ובאמת לא ראיתם, אז אל תתעלמו, אלא תתנצלו בפני אותו הגולש על מנת ללבן דברים ולהמשיך הלאה.

חוק #3: חוקי חתירה

חתירה נכונה ובטוחה, לא פחות חשובה מגלישה עצמה. דבר ראשון ואולי הכי חשוב בחתירה –

אל תחתרו ישירות לכיוון הפיק (LINE UP), בו הגולשים תופסים את גלים! תנסו לחתור מהצד, במקום בו יש הכי פחות גולשים, וכך תמנעו מפרצופים זועפים כלפיכם והכי חשוב תשמו על עצמך. מספיק גולש אחד לא מיומן שלא יודע לתמרן עם הגלשן ואתם תמצאו את עצמכם בחדר מיון.

כשאתם חותרים לכיוון הפיק, אל תחתרו מלפני גולש שעל הגל, אלא אם כן אתם הרבה, הרבה יותר לפניו ואין סיכוי שהוא יגיע אליכם. אתם חייבים לחתור מאחורי אלה שנמצאים כבר על הגל ומנסים ליהנות, תנסו לקחת את הקצף או פשוט תעשו דאק דייב. תאמינו לי שאתם תעריכו מאוד את החוק הזה בפעם הבאה שאתם תרכבו על הגל.

כולנו בני אדם, ולפעמים יקרה שנהיה ממש מול הגולש בזמן שהוא או היא גולשים להם על הגל. תפקידכם, במקרה כזה, לחתור הכי מהר שאפשר כדי לעבור את הגל ולנסות לא להפריע לגולש/ת, אחרת צפו להתנגשות.

חוק #4: אל תתגנבו

בעולם הגלישה זה נקרא SNAKING, מהמילה “נחש” , זה הדבר הכי לא אהוד בעולם הגלישה, אך מאוד נהוג בתחרויות בינלאומיות כאסטרטגיה. מה שזה אומר, זה שהגולש פשוט חותר סביב הגולש, כדי לקבל ראשוניות על הגל וכך בעצם עושה מין שמיניות סביבו בצורת האות “S”.

כמובן שאין שום סיכון בזה לבריאותכם, אבל אין דבר יותר מעצבן. אומנם בתחרות זה יכול להיות מאוד ספורטיבי וחכם, אבל כשאנחנו יוצאים לגלוש להנאתנו, אין צורך להתנהג בחוסר התחשבות וליצור אויבים במים. אתם לא יכולים לחתוך בפיק, פשוט תחכו בסבלנות לתורכם. גונבי גלים לא מקבלים כבוד במים. במידה ואתם מקומיים בחוף, אל תתנהגו ככה לגולשים אורחים שמכבדים אתכם.

חוק #5: מתחילים: אל תחתרו למרכז הפיק

כמובן שזה נתון לפרשנות ולא תקף באופן אחיד לכולם, אבל בכל זאת: במידה ולא מזמן למדתם לעמוד על הגלשן, זה מגדיר אתכם כמתחילים בהחלט. לטובתכם האישית בהחלט וכמובן לטובת אותם גולשים מנוסים, השתדלו למצוא פיקים פחות עמוסים באנשים, או לחלופין, אם כבר הגעתם לאחד כזה, תשבו יותר בצד ולמטה. אין ספק שכך תוכלו לתפוס יותר גלים, ולכן גם ליהנות וגם לא תפריעו לגולשים מנוסים והם לא יפריעו לכם.

הסיבה לחוק הזה, זה לא לזלזל באותם הגולשים המתחילים, אלא באמת למנוע תאונות, וגם לא להפריע. רוב הגולשים המתחילים, חותרים על גלים ולא מצליחים לתפוס אותם ואז בעצם מפריעים, או פשוט לא מכירים את החוקים ויכולים לפגוע במישהו בזמן שהם יורדים גל לגולש מנוסה.

חוק #6: לשמור או לזרוק?

אז לא התכוונתי לחבר או חברה מעצבנים, אלא לגלשן שלכם .

אם אתם מנסים להגיע לפיק למעלה, תשמרו על גלשנכם קרוב, יותר נכון תשתדלו להישאר עליו וכך תגיעו לפיק הכי מהר.

אבל, אם אתם חותרים ועולה מולכם גל גדול, שהולך להישבר בדיוק עליכם, כדאי מאוד לזרוק את הגלשן הצידה(לימין או לשמאל) על מנת לא להתערבב בתוך “מכונת הכביסה” של הגל יחד עם הגלשן. זה מתכון דיי בטוח לפציעות להתערבב יחד עם הגלשן בתוך הגל.

חוק #7: כבדו את החוף

מהרגע בו התחלנו לגלוש, הפכנו להיות אנשי ים. החוף והים זה הבית השני שלנו, ומחויבותנו היא לשמור עליו!

ישנם כל כך הרבה גורמים בעולם שמזהמים אותו והורסים את הטבע הנפלא שיש לנו, אל תתנו בזה יד. תיקחו את האשפה שלכם לפח הקרוב ואם אתם יכולים תאספו על הדרך גם של מישהו אחר. הרבה יותר נחמד לגלוש במים צלולים ולא ליד חבילות חטיפים ריקים ובקבוקי פלסטיק נודדים. זה לא נעים וזה פוגע לנו בדגים שבסוף מגיעים לצלחות שלנו.

חוק #8: חברים לגלים

זה כמעט ולא קורה בארצנו הקטנטונת, אבל בכל זאת, אף פעם אל תגלשו לבד. תמיד תגלשו, לפחות עם חבר אחד במים. לא רק שתיהנו הרבה יותר לחלוק את הכיף שבגלישה עם עוד מישהו, אלא שיהיה לצדכם גם מישהו שיכול לעזור בעת צרה.

חוק #9: כיף!!!

גלישה סובבת סביב כיף והנאה. תמיד תזכרו את זה כשאתם גולשים וזה ישפר את חוויית הגלישה שלכם.

גלילה לראש העמוד